Jak się przygotować do fotograficznej sesji biznesowej?

Jak się przygotować do sesji “Wizerunek profesjonalisty“? Takie pytanie często zadaje osoba chcąca umówić się na zdjęcia, czasem osoba zamawiająca sesję firmową. Napisaliśmy co prawda kilka postów na ten temat, ale mamy kilka nowych przemyśleń, którymi podzielimy się poniżej.

Zanim jednak odpowiemy na pytanie jak się przygotować do fotograficznej sesji biznesowej, musicie pamiętać, że inaczej przygotować się powinien mężczyzna, inaczej kobieta. Zacznijmy od brzydali :)

Mężczyzna.

www-wizerunekprofesjonalisty-pl_anthony_denos_014-Edit1. Make–up. Hmm, zaczynamy trochę od środka, ale o ile kwestie krawatów, koszul, marynarek nie budzą specjalnych emocji, o tyle kwestia make–up wywołuje małą dyskusję. Oczywiście w podtekście “łomatko, czy naprawdę tego potrzebuje???”. Odpowiadamy zupełnie szczerze i bez intencji pro–sprzedażowych tej usługi – zdecydowanie TAK.

Czasem co prawda wydaje się nam, że faktycznie, fotografowany mężczyzna wygląda zdrowo, świeżo i… cała prawda wychodzi gdy Ania zmywa make–up. Wtedy dopiero widać, jak się napracowała :)

www-wizerunekprofesjonalisty-pl_cvexpert_radosław_niedziułka_126-Edit2. Koszula. Powinna być przede wszystkim dopasowana i dobrej jakości. Niestety dość często zdarza się za duża, albo lekko wymięta. Drodzy Panowie, przychodzicie na profesjonalne zdjęcia, często ze strachem jak u dentysty, chcecie to mieć jak najszybciej z głowy.

Przygotujcie się dobrze, będzie szybciej i lepiej. Bez konieczności wkładania paczki chusteczek za kark ani “prasowania” koszuli w Photoshopie. To nigdy nie wygląda tak dobrze jak w naturze…

www-wizerunekprofesjonalisty-pl_paweł_biarda_019-Edit3. Marynarka. Jak wyżej. Jedyne co można dodać, to z doświadczenia nam wychodzi, że najlepsze są marynarki gładkie, bez wzorków, paseczków, prażków.

Takie marynarki w razie potrzeby dają więcej możliwości “wyprasowania” zagięć, załamań materiału. Na paskach nie umiemy, jesteśmy głównie fotografami, a nie grafikami komputerowymi :)

www-wizerunekprofesjonalisty-pl_artur_waśkiewicz_022-Edit-Edit4. Krawat. Dobrej jakości i czysty – wiadomo. Kolor raczej zdecydowany: granat, bordo, ciemny niebieski – raczej nie czarny, łososiowy i zielony w paski.

Elegancki, ale co to oznacza, każdy ma jednak prawo definiować po swojemu. My tylko doradzamy :)

5. Włosy. Czyste, po fryzjerze. Podobnie jak zarost. Poza tym, wyspać się i nie imprezować przed sesją – podkrążone i zmęczone oczy to podstawa nieudanego portretu biznesowego :)

Kobieta.

www-tomaszpuchalski-pl_anna_hołówko_072-Edited1. Make–up. Wbrew pozorom nie każda Pani korzysta z usługi profesjonalnego make–up, uważając że sama nieźle się maluje. Czasem nawet tak jest, ale jednak make–up pod sesję fotograficzną z dość ostrym światłem błyskowym to nie to samo co makijaż do pracy.

www-wizerunekprofesjonalisty-pl_barbara_wawryniuk_1021-Edit2. Włosy. Wszystkim w zasadzie potrafimy się zająć, poza fryzjerstwem na sesji. Prosimy więc o przychodzenie na sesję najlepiej po dobrym czesaniu, po spotkaniu z ulubionym fryzjerem.

Bardzo często widzimy jak źle układające się włosy potrafią zepsuć humor uczestniczki naszej sesji. Warto o to zadbać przed sesją, Photoshop ma swoje ograniczenia. My też :)

www-wizerunekprofesjonalisty-pl_marta_zdrojkowska_063-Edit3. Ubranie. Panie mają trochę więcej opcji niż panowie, zwracamy tylko uwagę, żeby koszule też były uprasowane, dobrej jakości i na wieszaku (o dziwo dość często Panie wyciągają ubrania na sesje z reklamówki…), podobnie jak marynarki czy żakiety.

Unikajmy też zbyt kolorowych lub fikuśnych, bufiastych marynarek – zazwyczaj im prościej, tym lepiej. A na zdjęcia typu glamour & fashion możemy umówić do znajomego :)

Mamy nadzieję, że ten krótki brief pozwoli Wam lepiej się przygotować do profesjonalnej sesji fotograficznej. A na koniec najważniejsze – przyjdź na sesję z nastawieniem, że zrobimy cudowne zdjęcia, a Ty jesteś piękna, profesjonalna / przystojny i zabójczo urokliwy :)